צלחת מעופפת, מה כל הקטע ?

בסך הכל חתיכת פלסטיק פשוטה. זו בעצם הסיבה שרוב האנשים לא מקדישים מספיק תשומת לב לספורט זה. אך בעצם, אם חושבים על זה, הפשטות הזו, היא, היא שיוצרת את מגוון האפשרויות האינסופי הטמון בצלחות מעופפות.

ההנאה מהספורט יכולה להתבטא בדבר הפשוט ביותר, לדוגמא : רק לראות צלחת מרחפת בשמיים נקיים על גבי משב רוח, יכולה לגרום לשמחה מיוחדת. וכמובן ישנו הצד השני שמתבטא בהבאת עצמך לקצה גבול היכולת הגופנית. זה רק אתה והצלחת. אין מכשירים נוספים שיעזרו לך לבצע את "המטלה". האתגר הוא בעצם להצליח להוציא אל הפועל את הדמיון שלך. כל המחשבות יוצרות אנרגיה, המושקעת בתפיסה או בזריקה, וההנאה מגיעה כאשר המחשבות מתממשות בפועל.

מרבית המשחקים הפופולריים היום משלבים כדור. הרבה פעמים מתרחשים מצבים בהם מנסים לתפוס צלחת ובטעות פוגעים בה עם היד השניה. בשניה זו קורה דבר מדהים : הצלחת לא נופלת על הקרקע, אלא משנה זווית, דואה באוויר, וחוזרת אל השחקן לתפיסה מחדש. כדור לא ניחן ביכולת הזו, הוא נמשך לאדמה ונופל במהירות אם לא נתפס בפעם הראשונה. הצלחת אינה גוף סימטרי כמו הכדור, ולכן יש בה הרבה יותר קסם. ולא סתם נאמר המשפט : כשכדור חולם, הוא חולם להיות צלחת מעופפת.

המגוון הרחב של הפעילויות שניתן לבצע עם צלחת והיכולת להמציא ולגלות טכניקות חדשות, הם המפתח לעתידו של הספורט. מרכז המשיכה לצלחות מעופפות מתחיל במשחק פשוט של זריקות ותפיסות. משחק זה התפתח וקיבל שם ייחודי : פריסטייל (Freestyle Frisbee). פריסטייל מהווה מקור אינסופי ללימוד כשרונות וטכניקות חדשים. שחקנים בכל הרמות יוצרים וממציאים תנועות חדשות ומגיעים למצב של זרימה כמו בריקוד. הרגשת הזרימה הזו ידועה בתור אחת ההרגשות המספקות ביותר, שאפשר להגיע אליהן, במהלך ביצוע פעילות ספורט כלשהי. כדי להגיע לתחושה זו, השחקן צריך להיות במצב של שליטה, אך קרוב לקצה גבול היכולת שלו. אני מזהיר מראש, ברגע שמרגישים את תחושת הזרימה אין דרך חזרה אחורה. הגוף מתמכר לתחושה והספורט הופך להיות חלק מאורח החיים.

אחד הצדדים המבטיחים ביותר של הספורט, כספורט העתיד, הוא שאפשר להשקיע בו ולהתפתח במשך כל החיים. מרבית המשחקים הפופולריים היום כגון כדורסל וכדורגל דורשים פיתוח מיומנות מיוחדת. לאחר שמתבגרים, מעטים הם האנשים היכולים להשתמש במיומנויות אלו. רוב האנשים מפתחים תחביבי בטלה, או שהופכים להיות צופים נלהבים. לעומת זאת, בענף הצלחות המעופפות, ניתן לקחת כשרונות שפותחו ולהמשיך לשחק במשך כל החיים. גם כאן יש את האפשרות להנות מצפייה בשחקנים, אך לא במחיר של פרישה מהספורט.

ללמוד לשחק בצלחת מעופפת באופן מקצועי דורש זמן ומחשבה רבים. כמו בכל תחום, תמצאו שיש דברים הבאים לכם בטבעיות, וכאלו שלוקח שבועות ואפילו חודשים כדי ללמוד. אם אתם כמרבית האנשים, תמצאו את הלימוד כמאתגר ומהנה.

אחד הדברים החשובים ביותר בספורט הוא הכבוד ההדדי בין השחקנים וההגינות במשחקים תחרותיים, כפי שנאמר ב-Spirit of the Game:
Highly competetive play is encouraged but never at the expense of the bond of mutual respect between players or the basic joy of the play. Protection of these vital elements removes some types of "sport" behavior from the field. Such actions as taunting of opposition players, dangerous aggression, intentional fouling or other "win at all costs" behaviors are fouls against the spirit of the game and should be discouraged by all players.

לסיכום, הצלחת המעופפת פותחת עולמות מגוונים ומספקת ענין לתקופת חיים ארוכה. אתה יכול לשחק לבד, בשניים, בשלושה או בקבוצה, בתוך מבנה או בחוץ בפארק, והיופי הוא שלא צריך שום ציוד או תנאים מיוחדים, רק חתיכת פלסטיק שניתן לסחוב לכל מקום. המשחק מפתח כושר גופני, קואורדינציה וריכוז מחשבתי. היכולת להמציא מהלכים חדשים כל הזמן יוצרת מצב של אתגר אינסופי והבאת הגוף עד קצה גבול היכולת. הרגשת הסיפוק מההצלחה והזרימה שנוצרת במהלך המשחק, נותנים תחושת סיפוק מיוחדת שאין כמוה. רוב האנשים שמתחילים לשחק מגלים את היתרונות הטמונים בצלחת ומתמכרים לספורט מהר מאוד, לכן מספר השחקנים עולה בקצב מהיר.

בקיצור, תפסיקו לקרוא, תצאו מהבית ותבואו לשחק !