הדרכת מורים לחינוך גופני בניר העמק

נשמח לקבל תגובות מהחניכים והמדריכים


נושא: סיכום הדרכה בכפר הנוער – ניר העמק
תאריך: 23/04/2002
המארגן: דורי יניב + לאה + סמדר+אנליה
מדריכים: דורי יניב, ברק ליפשיץ
שעות: 15:30 עד 19:30
סיכום: נכתב ע"י דורי יניב
כהרגלנו ארזנו את כל הצלחות בתיקים ויצאנו לדרכינו לקראת ניר העמק. ברק ואני, למדנו מהטעות בפעם הקודמת ולא עצרנו בשום מקום (בעצם עצרנו לקנות לברק ארטיק אבטיח אבל אני לא יצאתי מהמכונית ודאגתי לשמור עליה דולקת). הדרך הייתה ארוכה אך מעניינת ועברנו דרך כל מיני מקומות שלא יצא לי להיות בהם מעולם (אגב מי שלא יודע איפה זה ניר העמק: זה ממש בסוף כביש הסרגל 100 מטר לפני עפולה).

הפעם הגענו לפני כל המורים לכפר הנוער, שאגב הוא מקום יפייפה ופסטורלי עם חוות סוסים. ברק היה חייב לנסות לשחק עם מגש הפאי תפוחים שלו (זהו אחד המגשים המקוריים שבהם היו משחקים פריסבי לפני חמישים שנה ובהשפעתו בעצם התחיל כל הספורט הזה) וכך התחיל לו היום.

מכיוון שהייתה רוח נוראית ריכזנו את כל המורים באולם הספורט, ולאחר הצגה קצרה של עצמנו נתנו לכולם צלחות פשוטות כדי שיתחילו להיכנס לעניינים. המחזה הזה היה "נוראי", כ- 40 מורים משליכים צלחות באולם קטן (ועוד 20 יושבים ומנסים להגן על עצמם), ממש שדה קרב. בנוסף, יצא לי לדבר עם שוש, שסיפרה לי שהיא משתמשת במכסים של אמה (כן הצהובים האלה) בתור צלחות ושזה עף טוב מאוד (האמת שאני הייתי בהלם מהסיפור הזה, תמיד אני מספר את זה בתור בדיחה, וזו הפעם הראשונה שאני שומע שמישהו עושה את זה בפועל). אחרי 5 דקות הפסקנו הכרזנו על הפסקת אש וביקשנו שני מתנדבים מהקהל. כמובן שאיתן, שעשה לנו בלגנים לאורך כל ההדרכה (תשמעו עליו בהמשך) התנדב ואיתו מורה נוסף. המטלה של שני המורים הייתה להצליח להעביר את הצלחת במסירה אחת לאורכו של כל אולם הספורט. אחרי כ- 5 ניסיונות לא מוצלחים (כולל בחירה של מתנדבים אחרים), התחילו כל השאלות: מה אנחנו עושים לא נכון?, האם יש אחיזה נכונה?, האם זה קשור בציוד? וכו'.

בשלב זה העברנו את כל המורים לאולם ההרצאות והסברנו להם על ענפי הפריסבי השונים, היתרונות של הספורט בדגש על בתי ספר, חשיבות השימוש בציוד מקצועי וכו'. לכל אורך ההרצאה נשאלו המון שאלות (גם כאן איתן כיכב בשאלות מתוחכמות וקיבל עזרה לא מבוטלת מרונן), ולבסוף יצאנו להפסקה קצרה, שבמהלכה הצגנו לכל מי שרצה חומר מקצועי בנושא.

השלב הבא היה הדרכה מקצועית, אך עקב המספר הרב של המורים נאלצנו לחלקם לשתי קבוצות. ברק נשאר עם קבוצה אחת בתוך האולם ולימד אותם את הטכניקות הבסיסיות, ואני לקחתי את הקבוצה השניה החוצה אל הדשא. מכיוון שהייתה רוח די חזקה הדבר היחידי שאפשר היה לעשות הוא תחרות Discathon. לאחר הסבר קצר של הכללים, התחלקנו ל- 3 קבוצות והתחרינו בשיטת מירוץ שליחים. התחרות הייתה מוצלחת מאוד וכל המורים הבינו את החוקים (פחות או יותר... איתן לעומת זאת המציא חוקים משלו ותמיד הרים את הצלחת מהרצפה לפני שהוא זורק את זו שיש לו ביד). היה ממש כיף לראות את כולם נהנים ובמיוחד את אחוז ההשתתפות הגבוה.

לאחר כחצי שעה החלפנו קבוצות והיה ניתן לראות כיצד הקבוצה השניה (שרכשה טיפה מיומנות בסיסית) השיגה תוצאות הרבה יותר טובות מהקבוצה הראשונה. כדרך אגב הופיע לו מנהל כפר הנוער ונתן הרצאת מוטיבציה לכל המורים (חבל שלא נתנו לו להשתתף באחת התחרויות).

לסיכום הפגישה ברק ואני עשינו תצוגת Freestyle וקיבלנו פידבקים על כל ההדרכה. אני יכול להעיד שרוב המורים נהנו מאוד, קיבלו מידע חדש ושינו את דעתם על הספורט לטובה באופן קיצוני.

אני רוצה להודות לכולם ובמיוחד ללאה, סמדר, אנליה וברק שעזרו לי לארגן ולהוציא את האירוע הזה לפועל.

נב

אני מקווה שאחרי ההדרכה הזו כולם הבינו את החשיבות של השימוש בציוד מקצועי ואני מקווה לא להיתקל במכסי אמה בבתי הספר.

דורי יניב
תגובות מדריכים וחניכים
  • לא מספיקה הדרכה אחת, צריך קורס שלם
  • זאת הפעם הראשונה שמורים נשארים כל כך הרבה זמן, עשיתם היסטוריה
  • אחוז ההשתתפות היה הגבוה ביותר ביחס לשאר ההדרכות שקיבלנו
  • שיניתם לי את כל התפיסה לגבי צלחות מעופפות
  • כיף לא נורמלי